> o čtení

> o čtení Krvavý duben

28. listopadu 2017 v 10:15 | Auril
Pravý knihomol rád zneužije jakékoliv příležitosti, která mu přináší další důvody pro zakoupení nové knihy. A taková dovolená, to je přímo ráj pro nacházení důvodů. Například jedete do Albánie! Je tedy absolutně nemožné nepořídit si Krvavý duben!

Víte co? Pořiďte si ho, i když Albánii nemáte v plánu navštívit nikdy. Proč? Přečtěte si v recenzi. V krátké recenzi. Tahle knížka totiž nemusí být popisována mnoha slovy, tahle knížka se musí číst!

Krvavý duben, křehká kniha s hrozivým, tíživým a pro velkou část z nás nepochopitelným obsahem. Vypráví o krevní mstě. Absurditě života, realitě smrti a o bytí, které je celé podrobeno albánskému zvykovému právu Kanun. A vypráví toho ještě mnohem, mnohem víc.

Prozradím vám, že budete v rukách držet příběh, který vás donutí o něm skutečně přemýšlet, bez ustání jej ze všech stran převalovat a nakonec se s ním i nějak popasovat.

Varuji, že vaše myšlení člověka jiné kultury a mentality bude svádět boj s každou stránkou a tím, co mu řádky odkryjí.
Slíbím, že budete upřímně zděšeni, jakmile vám dojde, že tohle byla (je?) realita nedávných časů a život skutečných lidí.

A poradím…

Poznejte Ďorga. Mladého horala z plošiny, kterého dohnala sedmdesát let trvající krevní msta a s Kanunem žije.

Poznejte Besiana s Dianou. Spisovatele a jeho ženu, pro které jsou horalové legendárními hrdiny, fascinující podívanou a Kanun zajímavostí.

Poznejte Marka. Správce krve, pro kterého je Kanun nedotknutelnou autoritou a krevní msta živobytím.

Poznejte Krvavý duben, knihu, která je napsána tak správně, jak jen kniha může být!

> o čtení Povolání žebrák

19. srpna 2016 v 18:03 | Auril"Žebrák" je knížka, na které mi vadí velká hromada věcí a nenapadá mě nic, co by tvořilo alespoň pozitivní pidihromádečku.

Právě jsem se zkusila ještě jednou a hluboce zamyslet a fakt nic!

Hned při bližším průzkumu knihy mě totiž vyvedlo z rovnováhy samotné její provedení. Velké písmo, sto devatenáct stran, když nepočítám reklamu, obsah, poznámky, zbytečný doslov a počítám-li předmluvu. Spousta nadpisů, podnadpisů, kapitol i podkapitol a s tím související hojné užívání enteru, či volných půlstran. To není nic, co by člověka zrovna nadchlo, když z peněženky vytáhl dvě stě devatenáct korun. Chápu, za každou knihou stojí množství práce atd. není však potřeba hrát si na něco, co nejsme. Nicméně má chyba, ze které jsem poučena a při nákupu čtiva přes net si raději půjdu vše nejdříve prolistovat a ochmatat hezky postaru… tedy fyzicky do knihkupectví.

V tento moment jsem si však říkala: "Ále nesuď knihu podle obalu!" obvykle je totiž člověk příjemně překvapen.

Stručně pro ty, kdo už nechtějí číst dál: Překvapena jsem byla nepříjemně a knížka maže do antikvariátu.
Příběh muže, který žil na ulici a byl žebrajícím od velmi mladého věku po současnost (pokud se tedy z něho díky knize nestal milionář :-)), by mohl mít "megaobřístrašněvelikej" potenciál. Tohle mě napadalo, když jsem objevila knihu "Povolání žebrák" v jakési brožurce s edičními plány pro tento rok. Později, při otevření knihy, jsem tedy čekala vyprávění, syrový příběh jedince žijícího v surovém prostředí ulice mezi těmi a tam, kde se nikdo s ničím a nikým nemazlí. Byla jsem hluboce přesvědčena, že konečně někdo dostal možnost být slyšet a říci co jinak říci nemohl, protože jen málo je těch, kteří by naslouchali.

Nooo tak omyl vážení.

Dočkala jsem se plytkého, neuspořádaného, kusého a nicneříkajícího čehosi, co se snaží být prezentováno jako výše avizovaný příběh muže, který nelituje ničeho zejména ne sebe sama. Přitom prostor mezi řádky je sebelítostí naplněn natolik, že si jí všimne i ten, kdo mezi řádky číst neumí. Jde tedy o klasický příběh muže, co se jako chlapec těšil na slony na venkově a místo toho se dočkal nespravedlnosti a krutosti dospělých, která ho dovedla ke starému dobrému flákání se a chlastání.
Knížku jsem po dočtení odkládala s určitým znechucením. Znechucením z chlapa, který rozděluje lidi na dobré a špatné podle toho jestli mu něco dají, všechny prokoukne a vlastně je to strašně velkej frajer, co strašně dře a má neskutečnou vyřídilku se všemi a vším.

Velká škoda… skvělý nápad ze kterého je ve finále další marná kniha.


 
 

Reklama